ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ დიზაინერები სხვადასხვა ქვეყნიდან, მათ შორის:
The House of Magsarili (აშშ), Anna Harutyunyan – AH ( სომხეთი ) ,
Minerva Paris, ვინტაჟ კურატორი Victoria Trading Company (აშშ),
İpek Couture (გერმანია / თურქეთი), ლოს-ანჯელესში დაფუძნებული დიზაინერი Victoria Mozgovaya.
დიზაინერებს შორის წარმოდგენილი იყო და განსაკუთრებული ყურადღება მიიქცია ქართველმა დიზაინერმა მეგი გაბუნიამ (M.G.), რომელმაც წარადგინა ახალი კოლექცია „M.G. GEO GENES“ — ნამუშევარი, რომელიც ქართულ მემკვიდრეობას განიხილავს არა როგორც სტატიკურ ტრადიციას, არამედ როგორც ცოცხალ, მუდმივად ტრანსფორმირებად კოდს.
კოლექცია იკვლევს ქართულ ხასიათს, იდენტობასა და შინაგან ძალას მკვეთრი სილუეტების, ტყავის, მუქი ფერების, მეტალის დეტალებისა და ინოვაციური მასალების მეშვეობით. „M.G. GEO GENES“ ასახავს გამძლეობას, სიძლიერესა და კულტურულ მეხსიერებას — გარდაქმნილს თანამედროვე, ფუტურისტული ესთეტიკით.
ხელოვნება როგორც სოციალური დიალოგი: ქეთი ბარამიძე
ღონისძიების ფარგლებში წარმოდგენილი იყო ქართველი არტისტის ქეთი ბარამიძის პროექტი „The Loss of the Middle“, რომელიც განხორციელდა UFS-ის სოციალური გავლენის პროგრამის — Women’s Voices — ფარგლებში.
ქეთი ბარამიძის ნამუშევრები იკვლევს იდენტობის, „შუა მდგომარეობის“, კულტურული კვეთებისა და მუდმივი ცვლილების თემებს. მისი პრაქტიკა არ ცდილობს პრობლემების ესთეტიზაციას ან მარტივ ახსნას; პირიქით, ქმნის სივრცეს დაკვირვებისთვის, სიჩუმისთვის და შინაგანი მდგომარეობების ვიზუალური თარგმნისთვის. ეს პროექტი ნათლად ასახავს UFS-ის მიდგომას — გამოიყენოს ხელოვნება და მოდა, როგორც სოციალური და კულტურული თვითგამოხატვის ენა.
მოდა, მუსიკა და ცერემონია
ღონისძიების ერთ-ერთ გამორჩეულ მომენტად იქცა Unique Fashion Show-ის თანამშრომლობა New York City Opera-სთან. ოპერის ცოცხალმა შესრულებებმა კლასიკური მუსიკა ორგანულად დაუკავშირა თანამედროვე მოდას და შოუს მიანიჭა ცერემონიული, ემოციური და ინტერდისციპლინური განზომილება.
სილამაზე და გამოცდილება: Nuki Cosmetics
Unique Fashion Show New York 2026-ის ოფიციალური პარტნიორი იყო ქართული ბრენდი Nuki Cosmetics, რომლის დამფუძნებელია ნუკი კოშკელიშვილი.
ბრენდი წარმოდგენილი იყო შოურუმ სივრცეში, სადაც სტუმრებს ჰქონდათ შესაძლებლობა პროდუქციის ტესტირების, უშუალო გაცნობისა და პროფესიული ნეთვორკინგის. Nuki Cosmetics-ის მონაწილეობამ გააძლიერა ღონისძიების გამოცდილებითი ფორმატი და კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა ქართული ბრენდების მზარდი საერთაშორისო პოტენციალი.
გლობალური პლატფორმა ქართული ფესვებით
თბილისში დაფუძნებული და ოთხი წარმატებული ადგილობრივი გამოცემის გამოცდილებაზე აგებული, Unique Fashion Show დღეს წარმოადგენს გლობალურ პლატფორმას ქართული იდენტობით — სივრცეს, სადაც ადგილობრივი კულტურა საერთაშორისო დიალოგის ნაწილი ხდება.
UFS New York 2026 კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მოდა შეიძლება იყოს არა მხოლოდ ვიზუალური ენა, არამედ კულტურული ძალა, რომელიც საზღვრებს სცდება და მომავალს ახლებურად აყალიბებს.
შემდეგი საერთაშორისო გამოცემა — პარიზი, 2026
Unique Fashion Show-ის მომდევნო საერთაშორისო გამოცემა 2026 წლის 30–31 მაისს პარიზში გაიმართება – ქალაქში, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში განსაზღვრავს მოდის მიმართულებებსა და ტენდენციებს, ესთეტიკურ მიმართულებებსა და კულტურული დღის წესრიგს.
პარიზის გამოცემა წარმოადგენს სტრატეგიულად კურირებულ პლატფორმას, სადაც ქართულველი დიზაინერები და ხელოვანები კვლავ წარსდგებიან საერთაშორისო პროფესიონალური აუდიტორიის წინაშე – მედიას, ბაიერებს, ინვესტორებსა და კულტურულ ლიდერებს შორის.
Unique Fashion Show ინარჩუნებს დამოუკიდებელ კალენდარულ პოზიციონირებას, რაც მონაწილე დიზაინერებს აძლევს შესაძლებლობას მიიღონ კონცენტრირებული ყურადღება და საკუთარი კოლექციები წარადგინონ კონკურენტული გადატვირთვის გარეშე.
პარიზის საერთაშორისო გამოცემისთვის გამოცხადებულია საერთაშორისო ღია განაცხადების მიღება, რომელიც მხოლოდ განსაზღვრული ვადით იქნება ხელმისაწვდომი.
Unique Fashion Show იწვევს იმ დიზაინერებს, რომელთათვისაც მოდა წარმოადგენს არა მხოლოდ ესთეტიკურ პროდუქტს, არამედ მკაფიო პოზიციას, კულტურულ თხრობასა და პირადი იდენტობის არტიკულაციის ფორმას.
Unique Fashion Show მონაწილეებს სთავაზობს:
- პროფესიულ საერთაშორისო გარემოში სტრატეგიულ პოზიციონირებას;
- მაღალი დონის მედია და ინდუსტრიული ხილვადობას;
- ფიზიკური და ციფრული (phygital) ფორმატების ინტეგრაციას გლობალური მიღწევადობის გასაძლიერებლად;
- კურირებულ სივრცეს, სადაც პრიორიტეტულია ავტორობა, სიღრმე და კონცეფცია;
- საერთაშორისო პარტნიორული და საინვესტიციო ქსელებთან წვდომას.
პარიზის 2026 წლის გამოცემა განიხილება როგორც მნიშვნელოვანი ეტაპი პლატფორმის საერთაშორისო განვითარების პროცესში – სივრცე, სადაც ახალი სახელები ფორმირებენ მომავალ დისკურსს.
დიზაინერებისთვის, რომლებიც მზად არიან საკუთარი ხედვა გლობალურ კონტექსტში განათავსონ, განაცხადების მიღება უკვე დაწყებულია